Drukowanie książek – gdzie, jak i za ile?

Wydruk książek możliwy jest obecnie w wielu miejscach. Gdzie można zamówić własne książki? Wyjaśniamy najważniejsze informacje o tym, gdzie jest to dostępne, jak należy przygotować projekt do druku i podajemy przykładowe ceny.

Jak wydrukować książkę?

Drukowanie książek jest możliwe nie tylko za pomocą wydawnictwa. Wydruk można też zlecić we własnym zakresie, bez posiadania dużego kapitału przeznaczonego na ten cel. 

To zatem bardzo dobry wybór dla wielu osób, które chciałyby zamówić książki, na przykład dla hobbystów, autorów, ale również dla firm, samorządów.

Żeby wydrukować książkę, konieczne jest przede wszystkim wybranie miejsca do ich wydruku, a także sporządzenie projektu. Trzeba też będzie zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami dotyczącymi zamówienia, między innymi formatem książek, nakładem, wyglądem okładki.

Gdzie można zamówić wydruk książek?

Dzisiaj drukowanie książek można bez problemów zamówić w drukarniach, które oferują swoim klientom różne usługi poligraficzne. Do wyboru jest wiele drukarni, które mogą przygotować na zamówienie książki w wielu wariantach – zarówno tanie książki klejone, jak i efektowne albumy w twardych okładkach.

Takie usługi oferuje między innymi Drukarnia Studio-EM, która działa w Krakowie i pomogła już wielu osobom w przygotowaniu ich książek.

Co ważne, aby zamówić książki, wcale nie trzeba osobiście udawać się do drukarni. Teraz wiele takich firm, w tym Drukarnia Studio-EM, przyjmuje zamówienia przez internet. Dzięki temu można wysłać zlecenie na wydruk własnego domu, a następnie w określonym czasie odebrać gotowe wydruki od kuriera, który dowiezie je pod wskazany adres.

Druk książek – jak przygotować projekt?

Do wydruku książek trzeba posiadać projekt, który będzie podstawą do przygotowania wydruku.

Obecnie można również przygotować projekt samodzielnie, ale należy zrobić to na podstawie zaleceń drukarni. Najlepiej poszukać na stronie internetowej drukarni gotowych makiet, za pomocą których można następnie bardzo łatwo przygotować książki do wydruku.

Przy projektowaniu książki trzeba też uwzględnić ewentualne grafiki, zdjęcia do środka, a także przygotować projekt okładki książki.

Drukowanie książek – o czym trzeba pamiętać?

Przy składaniu zamówienia na wydruk książek trzeba uwzględnić kilka ważnych czynników. Przede wszystkim trzeba pamiętać o poniższych kwestiach:

  • Format książki – decyduje o tym, jaką będzie miała ona wielkość, ale również wpływa na liczbę stron.
  • Kolor druku – książka może być drukowana na czarno, ale również można zamówić książki kolorowe.
  • Rodzaj papieru – najmniej zapłaci się za książki drukowane na papierze offsetowym o małej gramaturze, natomiast więcej kosztują książki na sztywniejszym papierze kredowym.
  • Wykończenie książki – książka może być klejona, co jest tańszym rozwiązaniem, ale może być też szyta.
  • Okładka książki – może być miękka lub twarda, a także może mieć różne uszlachetniania, na przykład może być ona foliowana na błysk lub mat.

Ile kosztuje wydrukowanie książek?

Gdy chodzi o koszty wydruku książek, ceny najczęściej rozpoczynają się od około 350 złotych za 20 sztuk cienkiej publikacji mającej 48 stron w formacie A5.

Aby sprawdzić, ile kosztuje drukowanie książek, warto skorzystać z drukarni online, ponieważ na ich stronach można od razu wykonać kalkulację kosztów.