Najtrudniejsze języki świata są wyzwaniem nawet dla poliglotów

Niektórzy ludzie biegle posługują się kilkoma językami, potrafią w każdej chwili dołączyć do rozmowy i przełączać się między różnymi językami. Wolą oglądać seriale w oryginale, uczą się kolejnych języków i szkolą ich znajomość podczas podróży. Jednak nawet dla takich poliglotów nauka niektórych języków może stanowić nie lada wyzwanie.

Jakie są najtrudniejsze język świata?

To zależy od tego, jakim językiem ojczystym ktoś się posługuje. Zazwyczaj są to języki, z którymi język ojczysty nie ma żadnego związku. Istnieją bardzo różne cechy, które sprawiają, że język – niezależnie od tego, kto się go uczy – jest trudniejszy od innych.

Obszerna pula języków

Na świecie istnieje około 7000 języków. Amerykańscy lingwiści zadali sobie kiedyś trud odfiltrowania najtrudniejszych do nauczenia się języków spośród 239 języków przy użyciu 21 kryteriów oceny.

Lista ta składa się ze starych, bardzo egzotycznych języków, które w większości prawie wymarły i których już prawie się nie używa, takich jak meksykański chalcatongo mixtec. Oromo, którym mówi się w Etiopii, jest używany jako język ojczysty przez 25 milionów ludzi.

Najtrudniejsze języki świata – opanowanie wymowy, gramatyki, pismo

Niewątpliwie gramatyka, odmiana i koniugacja są wykorzystywane jako obiektywne kryteria oceny, jak łatwa lub trudna jest nauka języka. Ogólnie rzecz biorąc, języki są badane i oceniane według cech fonologicznych, semantycznych i gramatycznych. Do cech określających trudność języka należą: rodzaj i liczba liter w alfabecie oraz liczba spółgłosek i samogłosek, dosyć trudne mogą być też dźwięki.

Najtrudniejsze języki świata mają bardzo skomplikowaną gramatykę lub słownictwo, mogą być też trudne na poziomie fonetycznym. Taki jest chiński — składanie słów jest raczej proste, podobne do angielskiego — nie trzeba uczyć się wielu form czasowników. Pismo chińskie nie odzwierciedla prawidłowej wymowy wyrazów. Nie jest pismem fonetycznym. Znaczenie poszczególnych słów zależy w dużej mierze od artykulacji dźwięków.
Istnieją również języki takie jak japoński, w których należy wziąć pod uwagę wiele różnych form grzeczności.

Złożony niekoniecznie oznacza trudny

Nawet język o prostych zasadach może mieć wiele nieprawidłowości i w rezultacie być trudny no nauczenia. Jeżeli język mówiony odzwierciedla język pisany, jest go znacznie łatwiej opanować.
Stosunkowo złożonym językiem jest hiszpański, ale jest dość łatwy do nauczenia, ponieważ jest „regularny” – mowa i pismo są bardzo wyrównane. Jeśli znasz zasady wymowy, nie musisz zastanawiać się, jak wymawiać słowa.

Małe grupy językowe

Najpopularniejsze języki świata są tak rozpowszechnione, ponieważ wcześniej zostały narzucone innym narodom. Łacina była skomplikowana, o ile mówiono nią w Rzymie i jego okolicach. Kiedy Galowie, Iberowie przyjęli ten język, nie przyjęli skomplikowanej łaciny, ale raczej jej uproszczone warianty. Doprowadziło to do powstania francuskiego, włoskiego i hiszpańskiego, które gramatycznie nie są już tak złożone, jak łacina.

Im bardziej język się rozprzestrzenia, im więcej różnych ludzi go przyswaja, tym z czasem staje się on łatwiejszy. Tak więc języki szczególnie złożone są bardziej prawdopodobne wśród małych grup językowych.