Programista- zarobki oraz wymagania

Zarobki programistów tak jak w innych branżach są zależne od tego, jak doświadczony jest pracownik, jakie kursy skończył oraz jakie języki programowania umie. Na rynku dostępnych jest masa ogłoszeń, w których poszukuje się programistów. Informatyk jest to coraz częściej obierana droga kariery zawodowej. Wiele polskich uczelni ma swoje wydziały informatyki, dzięki temu, co roku kształconych jest tysiące nowych przyszłych programistów.

Ile zarabiają programiści?

Zainteresowanie pracą jako programista urosło szczególnie w czasie pandemii. Wiele firm przeniosło się do Internetu, przez co potrzebne są osoby, które będą odpowiedzialne za prawidłowe działanie serwisów. Technologie informatyczne zyskują na znaczeniu. Prowadzi to do tego, że wymagania programistów co do zarobków stale rosną. Oferty pracy dla programistów mają coraz to wyższe widełki zarobków.
Istnieje wiele raportów, które określają, to ile zarabiają programiści, można się z nich dowiedzieć, które przedsiębiorstwa płacą najwięcej.
Największa ilość ofert dotyczy wykonywania poleconych zadań nie na umowie o pracę, lecz w formie umowy B2B.

Jak zatrudniani są programiści?

Tym samym programista o juniorskim stopniu zaawansowania może zarabiać w okolicach pięciu tysięcy złotych netto. Jednakże większość juniorów twierdzi, że zarabia od trzech do pięciu tysięcy złotych. Awansując wyżej, programista na poziomie mid może liczyć na podwójną pensję juniora. Płace dla takich osób wynosić mogą nawet dwanaście tysięcy złotych. Mowa jest oczywiście o systemie zatrudniania na podstawie umowy B2B. Na umowie o pracę, programiści mogą liczyć na zarobki niższe, bo wynoszące około dziesięciu tysięcy złotych brutto miesięcznie. Najwyższe zarobki możliwe są dla programisty na poziomie seniora. Tak wykwalifikowani programiści mogą liczyć nawet na osiemnaście tysięcy złotych, jeśli zatrudnieni są na umowie B2B. Taki sam specjalista na umowie o pracę zarobi mniej. Pensja informatyka ze statusem seniora, który pracuje w ramach umowy o pracę, może liczyć na szesnaście tysięcy złotych miesięcznie.

Od czego zależą zarobki programistów?

Wynagrodzenie programistów zależne jest od tego, jakie kwalifikacje posiadają. Ważne jest również doświadczenie oraz to na podstawie jakiej umowy będą pracować. O wiele lepszym wyborem będzie wykonywanie pracy w formie umowy B2B. Niektórzy programiści z uwagi na ochronę pracowniczą wybierają również standardowe umowy o pracę, jednakże muszą liczyć się z tym, że zarobki będą niższe.
Możliwe jest również pracowanie jako programista na podstawie umów cywilnoprawnych takich jak umowa o dzieło czy umowa zlecenie. Oferty pracy, wykonywane na podstawie takich umów wiążą się z tym, że zarobki będą o wiele niższe nawet niż w przypadku umowy o pracę.
Jeśli wybierzesz pracę jako programista zarobki, które zostaną zaoferowane, na pewno będą spełniały wymagania.