Rodzaje klientów

Każdy sprzedawca powinien zagłębić się w temat sprzedaży. Wynika to z tego, że im lepiej poznamy swoją grupę docelową oraz rodzaje klientów, tym szybciej zaczniemy sprzedawać, a co za tym idzie – zarabiać coraz więcej.

Rodzaje klientów – co powinniśmy na ten temat wiedzieć?

Z pewnością bardzo ważne jest to, że codzienna praca z ludźmi może wyprowadzić z równowagi nawet tych najbardziej cierpliwych sprzedawców. Każdy z nas chce przecież, aby jego sprawa została jak najszybciej załatwiona. Warto pomyśleć o tym, jak sprawnie i profesjonalnie rozwiązywać problemy klientów. Należy jednak pamiętać o tym, że każdy z nas jest inny i do każdego potrzebne jest inne podejście.

W Internecie możemy znaleźć różne typy klientów. Warto dowiedzieć się na czym one polegają i czym się charakteryzują. Pierwszy z klientów jest to typ analityka. Jest to rozważny introwertyk, który zachowuje do sprzedawcy dystans. Interesują go jedynie konkrety, dociekliwie szuka informacji odnośnie danego produktu. Lubi porównywać ceny w wielu sklepach oraz różne modele z różnych firm. Przed wejściem z nim w dyskusję należy się bardzo dobrze przygotować. Klient analityk nie spieszy się z zakupem, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość.

Kolejny jest klient spokojny. Są to osoby cierpliwe, introwertyczne, lecz bardziej empatyczne. Tutaj sprzedawca może ”zagrać” emocjami i zaopiekować się klientem. Są oni jednak uparci i łatwo ich zniechęcić do zakupu danego produktu. Im także nie zależy na czasie, dlatego trzeba uważać na słowa. Są to osoby ciepłe, nie trzeba się martwić o to, że zrobią sprzedawcy awanturę albo, że będą niemili. Warto się z nimi zaprzyjaźnić, ponieważ spokojni klienci tego potrzebują. Gdy zobaczą, że sprzedawca ich lubi, tacy klienci będą o wiele bardziej skłonni do zakupu danego produktu.

Kolejny rodzaj klienta to klient pan. Niestety, coraz więcej już jest takich klientów, których cechuje roszczeniowość, złość oraz zdecydowanie. Taką osobę bardzo łatwo jest urazić i sprawić, że już więcej do naszego sklepu on nie wróci. Sprzedawca powinien być w swoich działaniach bardzo szybki oraz konkretny. Klient pan czuje, że on rządzi i tak też się zachowuje. Najczęściej to on sam podejmuje decyzję nie słuchając nikogo wokół.

Klient Hurra jest to ekstrawertyk, który lubi rozmawiać i chętnie kupuje produkty nie znając nawet ich specyfikacji technicznych. Jest to osoba entuzjastyczna, optymistyczna i chętnie rozmawia ze sprzedawcą nie tylko o tematach związanych z kupowanym produktem. Nie może się on jednak poczuć znudzony, ponieważ najprawdopodobniej poczuje się ”niezaopiekowany” i zrezygnuje z zakupu.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat rodzajów klientów?

Sprzedawca całe życie powinien się uczyć na temat kontaktów interpersonalnych. W innym wypadku niestety ”wyjdzie z obiegu” i zacznie tracić klientów. W dzisiejszych czasach konkurencja jest tak duża, że nie można sobie pozwolić na bierność. Inaczej konkurencja nas wyprzedzi. A tego przecież byśmy nie chcieli.