Jakie są dostępne rękawice robocze?

Artykuły BHP są niezwykle istotne, stanowią niezbędny element wyposażenia dla każdego pracownika. Do ochrony rąk służą rękawice robocze, dzięki którym można uchronić się przed zimnem, oparzeniami, środkami chemicznymi, otarciami, uszkodzeniami. W sprzedaży znajduje się wiele rodzajów rękawic, powinny one zostać dobrane indywidualnie, czyli do konkretnych potrzeb pracownika. Znaczenie ma stanowisko pracy, materiał wykonania, rozmiar. Nie można sięgać po pierwsze lepsze rękawice, uniwersalne modele. Warto wobec tego zastanowić się nad tym, jakie powinny być rękawice robocze, co ma szczególne znaczenie przy ich zakupie.

Jakie wybrać rękawice robocze?

Jako że dłonie każdego człowieka mają odmienną wielkość, to istotne będzie dobranie właściwego rozmiaru. Najmniejsze są rękawice w rozmiarze 6, po które sięgają głównie kobiety. Z kolei rozmiar 12 jest największy, przeznaczony dla mężczyzn z dużymi dłońmi. Jako że nie ma znormalizowanej rozmiarówki, to trzeba dobrać rękawice do swoich indywidualnych potrzeb. Istotne jest to, z jakiego materiału zostały wykonane. Łatwiej dopasować rękawice miękkie, elastyczne. Trudniej będzie przykładowo z modelami skórzanymi, ale są one bardziej wytrzymałe i trwałe. Dobrze dopasowane rękawice zapewniają precyzyjny chwyt i komfort użytkowania. Nie mogą być za małe, bo zaburzą krążenie krwi. Za małe rękawice napinają się nadmiernie, co skraca ich żywotność, zwiększa ryzyko pęknięcia szwów. Rękawice robocze bardzo często są wykonane z poliestru i nylonu. Jeśli mają być intensywnie eksploatowane, używane w przemyśle ciężkim, przy montażu lub podczas spawania, to trzeba sięgnąć po coś bardziej wytrzymałego. Świetnie sprawdzają się modele skórzane. Dostępne są także rękawice lateksowe, które zabezpieczają przed środkami chemicznymi i wodą. Można kupić nawet modele z włókien niepodatnych na przecięcia i antyprzecięciowe. Wybierz rękawice dla siebie na https://bhponline-24.pl/rekawice-robocze-rekawice-ochronne.

Co warto mieć na uwadze przy wyborze rękawic roboczych ?

Bardzo ważną kwestią w przypadku rękawic roboczych jest to, aby zapewniały one do dobrą wentylację. Skóra nie może się w nich nadmiernie pocić, bo przełoży się to na dyskomfort. Istotne jest także, aby były pozbawione toksycznych substancji, które przyczyniają się do powstawania reakcji alergicznych. Godne polecenia będą rękawice ochronne z przeszyciami, wykonane z materiałów przeciwbakteryjnych. W ten sposób można uchronić się przed nadmiernym poceniem, nieprzyjemną wonią i rozwojem drobnoustrojów. Świetnie sprawdzają się rękawiczce z nitrylu, czyli materiału odpornego na ścieranie, oleje i smary. Można liczyć również na pewniejszy chwyt, co wynika z dobrej przyczepności nitrylu. Zasada jest taka, aby dobierać rękawice do tego, z czym mają kontakt dłonie, czyli konkretnych materiałów, substancji itd. Pora roku i temperatura otoczenia również są istotnymi kwestiami. Nie ma problemu ze znalezieniem rękawic, które będą chronić przed temperaturami zarówno niskimi, jak i wysokimi. Modele zimowe są ocieplane, co przekłada się na komfort użytkowania. W przypadku spawania i obróbki metali niezbędne są modele ognioodporne, które ochronią przed gorącymi iskrami. Jeśli ktoś pracuje przy przewodach, to powinien mieć rękawice skórzane lub gumowe, antyprzepięciowe.