Kredyt hipoteczny dla firm – co warto o nim wiedzieć?

Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej zwykle są przeświadczone o tym, że prowadzenie firmy wiąże się, niejako z definicji, z dużym zapleczem finansowym. Niestety, wspomniane zaplecze pojawia się dopiero z czasem. Początkowo zwykle potrzeba więcej środków niż firma jest w stanie zgromadzić, konieczna staje się więc pomoc z zewnątrz. Banki chętnie pomagają podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą, należy jednak liczyć się z tym, że kredyt hipoteczny dla firm nie zawsze jest przyznawany na takich samych zasadach.

Kredyt hipoteczny dla firm – podstawowe informacje

To właśnie kredyty dla firm są dziś najpopularniejszym sposobem na finansowanie prowadzenia działalności gospodarczej. Należy jednak mieć na uwadze to, że nie każda branża jest punktowana w ten sam sposób. Istnieją takie, których przedstawiciele zawsze będą oceniani nieco niżej. To branże, które mogą przynosić duże zyski, a jednocześnie kojarzą się ze sporym ryzykiem finansowym, takie jak choćby branża transportowa, turystyczna oraz budowlana. Nawet w takim przypadku rzadko mamy jednak do czynienia z sytuacją, w której szanse na uzyskanie wsparcia są zerowe. Przeważnie utrudnienia ograniczają się do oczekiwania wpłacenia wyższego wkładu własnego albo wykupienia jeszcze jednego ubezpieczenia.
O kredyt hipoteczny dla firm mogą ubiegać się także ci przedsiębiorcy, którzy rozliczając się korzystają z możliwości ryczałtu. Pracownicy banku mają świadomość tego, że ryczałt jest płacony od przychodu, przed podjęciem decyzji o przyznaniu wsparcia starają się więc możliwie jak najdokładniej obliczyć dochód wnioskodawcy. Tego rodzaju wyliczenia często prowadzą do zaniżania zdolności kredytowej, również w takiej sytuacji nie trzeba jednak zakładać, że decyzja odmowna jest tą najbardziej prawdopodobną.

Zdolność kredytowa przy działalności gospodarczej

Wysokość kredytu hipotecznego dla firm jest ustalana, podobnie jak ma to miejsce w przypadku osób fizycznych, w oparciu o zdolność kredytową przedsiębiorstwa. Ta przeważnie definiowana jest jako zdolność do spłaty całego zobowiązania wraz z dodatkowymi kosztami, jakie mogą się pojawić na kolejnych etapach jego realizacji. Tak samo, jak ma to miejsce w przypadku kredytów dla klientów indywidualnych, również w tym przypadku banki niechętnie dzielą się ze swoimi klientami informacjami na temat tego, jak obliczany jest ten parametr i które jego części składowe są mniej, a które bardziej istotne.
Oczywiście, jesteśmy w stanie wskazać te czynniki, które mogą okazać się szczególnie ważne. Tu warto wspomnieć choćby o majątku posiadanym przez przedsiębiorstwo, strukturze jego kapitału, a także o źródłach finansowania prowadzonej działalności. Duże znaczenie ma także to, z jak wysokimi przychodami i kosztami przedsiębiorstwa mamy do czynienia w skali roku. Bank nie ignoruje także znaczenia konkurencyjności firmy, a nawet kwalifikacji jej kadry kierowniczej, choć różne instytucje przywiązują do tego czynnika różną wagę. Dobrze jest też pamiętać o tym, że firma może zarówno poprawić, jak i pogorszyć swoją zdolność kredytową podczas ubiegania się o wsparcie. Składając wniosek warto więc unikać tajenia części dochodu, a także dbać o to, by w poszczególnych miesiącach firma nie wykazywała strat.