Egzamin ósmoklasisty 2022 – o czym pamiętać?

Każdy uczeń na końcu ósmej klasy szkoły podstawowej jest zmuszony przystąpić do egzaminu ósmoklasisty. Jest to warunek konieczny, aby uczeń pojawił się na wspomnianym egzaminie, ponieważ nawet jeśli uzyska najniższy wynik z możliwych, a będzie obecny, ukończy nauczanie w zakresie podstawowym, uzyskując tym samym wykształcenie podstawowe. Na czym dokładnie polega wspomniany egzamin?

Egzamin ósmoklasisty 2022 – pierwszy poważny egzamin ucznia

Na pewno dla wielu uczniów egzamin ósmoklasisty jest przyczyną bardzo wielu stresów. Nie powinniśmy bowiem zapominać o tym, że jest to jeden tak naprawdę z pierwszych egzaminów w życiu dziecka. Jest to bardzo ważne, aby odpowiednio ucznia do niego przygotować. Przede wszystkim na samym początku powinniśmy podejść do tego od strony psychologicznej i porozmawiać z naszym dzieckiem, że jeżeli nie pójdzie mu najlepiej, nic tak naprawdę się nie stanie, ponieważ zawsze znajdzie się jakaś szkoła, do której go przyjmą po ukończeniu szkoły podstawowej. Dodatkowo istnieje obowiązek kształcenia się i zawsze znajdzie się jakaś placówka, która go przyjmie.

Oczywiście podczas samego egzaminu nie ma co się stresować, ponieważ to nigdy nie sprzyja uzyskaniu dobrego wyniku, a jednocześnie można bardzo dużo zapomnieć. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie nastawienie dziecka, a z pewnością każdy rodzic oraz opiekun może na to znacznie wpłynąć. Kolejno rok przed egzaminem ósmoklasisty powinniśmy nauczyć dziecko, jak się do niego przygotować pod względem materiału. Na co więc zwrócić uwagę?

Wiele materiału do opanowania

Zdecydowanie egzamin ósmoklasisty należy do jednych z najłatwiejszych egzaminów. Jest to spowodowane oczywiście małym zakresem materiału, który jest do opanowania. Jednak jak już wspomniano będzie to pierwszy tak poważny egzamin naszych dzieci i warto zadbać o to, aby były do niego odpowiednio przygotowane i wiedziały, w jaki sposób się uczyć. Egzamin ósmoklasisty będzie podzielony na trzy części. Uczniowie będą musieli napisać test z wiedzy o języku ojczystym, jak również przystąpić do egzaminu z języka obcego. Kolejnym, trzecim i ostatnim dniem egzaminu będzie sprawdzenie ich umiejętności z nauk ścisłych.

Warto więc na początku ósmej klasy zakupić trzy repetytoria z tych zakresów i uczyć się razem z dzieckiem, dzieląc materiał na poszczególne części. Takie powtarzanie będzie bardzo dobre, ponieważ całość materiału nie będzie powtórzona na ostatnią chwilę, a uczniowie już od początku ostatniej klasy szkoły podstawowej będą mogli przyzwyczajać się do myśli, że za chwilę przystąpią do pierwszego tak ważnego egzaminu. Obecnie możliwości jest bardzo dużo, ponieważ na rynku możemy znaleźć wiele ciekawych publikacji, które oferują wydawnictwa. Oczywiście jednym z najlepszych pomysłów jest zakup repetytorium, które jest z tego samego wydawnictwa, co książki. Jednak nie jest to regułą i jeżeli spotkamy lepszą publikację, także warto w nią zainwestować. Dzięki temu na pewno nasze dziecko będzie doskonale przygotowane i nie będzie się aż tak stresowało.